Zadávání veřejných zakázek pro obce

Datum: 14.7.2022

Vítaným příspěvkem na konferenci pro obce byla prezentace Petra Frömela o úskalí zadávání veřejných zakázek. Vysvětlil a prakticky ukázal například, čemu se při sestavování výběrového řízení vyhnout, jaké konkrétní formulace do zadání nepatří nebo jak efektivně soutěžit auto pro obce.

Novou a zásadní podmínkou pro účast firem ve výběrovém řízení je kontrola, zda dodavatel není vlastněn fyzickou či právnickou osobou se sídlem v Rusku. Takovému dodavateli nesmí být zadána veřejná zakázka.

Na co myslet před zahájením zadávacího řízení?

Většina komunikace kolem veřejných zakázek se odehrává elektronicky, je proto dobré prověřit funkčnost všech nástrojů, odkazů, formulářů a kontaktních údajů.

Velmi doporučujeme dát si pozor na účelové dělení zakázek a neoslovovat v uzavřené výzvě dodavatele, který se podílel na zpracování zadávacích podmínek.

  • Nezapomeňte na uveřejnění odkazu na profil zadavatele ve Věstníku veřejných zakázek.
  • Nepoužívejte obchodní názvy nebo názvy značek.
  • Projektanta vybírejte uvážlivě. Pokud nevíte o nikom spolehlivém, nechte si doporučit.
  • Smluvní dokumentace by měla kvalitní a podrobná.

Realizační fáze veřejné zakázky

Účastníkům výběrového řízení vysvětlete zadávací dokumentaci, případně prodlužte lhůtu pro podání nabídek. Osvědčilo se nám také nevyřazovat hned dodavatele, který první nabídku nezpracoval dokonale, ale odeslat mu výzvu k objasnění nabídky.

  • Doklady prokazující splnění kvalifikace musejí být originál nebo ověřená kopie.
  • Při kontrole nabídek dbejte, aby vše bylo v souladu s předpisy, včetně povinnosti odeslání formulářů do Věstníku veřejných zakázek a do registru smluv.

Záznam webináře o veřejných zakázkách

Pokud máte raději video než čtení, pusťte si záznam z webináře určeného pro obce a města. Náš kolega Josef Kudrna má za sebou stovky úspěšných veřejných zakázek a rád se o své zkušenosti rozdělil.

Napište nám nebo zavolejte!

Chcete konzultovat svůj projekt? Zanechte nám zprávu a my se vám ozveme zpět. Pokud raději voláte, použijte telefon +420 737 623 164 nebo nám napište na rpa@rpa.cz.

Nejnovější aktuality