Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje zlepšit víceleté financování

Datum: 6.5.2022

Konference Investiční dotace a rozvoj sociálních služeb v roce 2022 zaměřená na pomoc poskytovatelům se odehrála v praktické atmosféře živé diskuse, konzultací projektů a řešení konkrétních problémů.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka za svůj resort slíbil transparentní, dlouhodobé a přesněji cílené poskytování finančních prostředků. Na oplátku požádal všechny přítomné o sdílení co nejvíce informací a dat z terénu pro přesnější vyhodnocování využívání peněz v sociálních službách. „Stále důležitější je pro nás ekonomická udržitelnost projektů. Při plánování je třeba sledovat nejen prvotní náklad, ale myslet i na budoucí provozní náklady. Chápu, že ne všude jsou velké změny realizovatelné, ale je třeba řešit, co je surovina, kterou energeticky zabezpečuji svůj projekt,“ vysvětlil základní principy, kde hledat dlouhodobé úspory, ministr Jurečka.

Novela zákona o sociálních službách se mimo jiné zaměří na transformaci do komunitní péče, což je i jednou z podmínek Evropské komise, nebo třeba na zlepšení podmínek pro částečné úvazky či zvýšení kapacity zařízení péče o děti.

Jsem politický realista, zdravotnictví a sociální péče zřejmě propojit nepůjdou, ale můžeme vytvořit dva spolupracující systémy.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí
Konference RPA ministr Jurecka
Ministr Jurečka na konferenci skupiny RPA naslouchá dotazům účastníků.

S otazníkem zatím zůstává uznatelnost DPH jako výdaje, řešení situace kolem Center duševního zdraví nebo systému sociálního připojištění. Vláda momentálně také řeší situaci kolem uprchlíků z Ukrajiny a jejich začleňování. Organizace, které se na pomoci příchozím podílejí, budou moci uplatňovat svoje nároky zpětně od dat zahájení ruského útoku.

Předem připravené projekty mají lepší šance získat financování

Podle Richarda Budzáka, zástupce ředitele skupiny RPA pro státní správu, je důležité neváhat a neprotahovat přípravu projektů. Upozornil také na možnosti financování z oblasti energetických úspor – rekonstrukce, modernizace vybavení nebo technologií.

logo_rpa

Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje zlepšit víceleté financování

Napište nám nebo zavolejte!

Chcete konzultovat svůj projekt? Zanechte nám zprávu a my se vám ozveme zpět. Pokud raději voláte, použijte telefon +420 737 623 164 nebo nám napište na rpa@rpa.cz.

příspěvek formulář

Nejnovější aktuality