Poradenská skupina RPA slaví 20. výročí a zapojuje podnikatele i instituce do snižování energetické závislosti na ruských surovinách

Datum: 2.5.2022

Regionální poradenská agentura před 20 roky zahájila svoji činnost v oblasti přípravy a realizace dotačních projektů a realizovala 4 200 projektů za 31 mld. Kč. V roce 2021, který byl ovlivněn pandemií, 70 kvalifikovaných odborníků RPA připravilo 421 nových projektů za více než 3 mld. Kč.

Environmentální dotace, kterých stále přibývá, pomáhají s modernizací podniků, škol, obcí i institucí a jejich vítaným vedlejším efektem je příspěvek ke snížení energetické závislosti na Rusku. Skupina RPA se v letošním roce se bude věnovat také společensky ohleduplným a udržitelným investicím (ESG), které jsou trendem. „Za svůj hlavní úkol považujeme dotažení projektů do úspěšné realizace, jejíž součástí je samozřejmě efektivní využití dotací. Česká republika se stále více opožďuje v čerpání finančních prostředků, například z EU kvůli administrativní náročnosti a zdlouhavému procesu realizace. Firmám i institucím pomáháme s obojím, získané peníze umíme 100% vyčerpat a využít pro naplánované projekty,“ říká Ondřej Machek, zástupce ředitele RPA pro segment podniků.Novou a zásadní podmínkou pro účast firem ve výběrovém řízení je kontrola, zda dodavatel není vlastněn fyzickou či právnickou osobou se sídlem v Rusku. Takovému dodavateli nesmí být zadána veřejná zakázka.

Pro rok 2022 jsou v oblasti podpory základní čtyři okruhy:

  1. Úspora energie ve výrobě funguje nejlépe jako kombinace pasivní (zateplení, výměny oken atd.) a aktivní (výměna starých strojů za šetrnější nové, fotovoltaické panely, větrné elektrárny nebo solární systémy) složky. Energetické dotace jsou dostupné i pro obce
  1. Voda je pro výrobní podniky drahou surovinou – chladí, ohřívá, vyrábí, čistí a zlepšuje kvalitu finálního výrobku. Je třeba ji upravovat, recyklovat, dlouhodobě se starat o její zdroje. Vodní audit podniku odhalí možnosti úspor nebo zlepšení nakládání s vodou. Obcím a podnikům pomáháme využívat dešťovou vodu.
  2. Odpady jako zdroj surovin pro další výrobu a zapojení podniků do cirkulární ekonomiky šetří peníze, energie i životní prostředí. Z odpadu v kovovýrobě je po vyprání nová surovina, stavební suť lze vytřídit a znovu použít, odpad z dřevovýroby poslouží jako další materiálové využití a ve výuce. Dotace na stroje a propojení firem s různým zaměřením nebo zlepšení procesů uvnitř větších subjektů úspěšně podporují stále ještě novou oblast ekonomiky.
  3. Elektromobilita neznamená jen pořízení luxusního osobního vozu, podniky dotací využijí například na vysokozdvižné vozíky, transportéry v areálech továren a další speciální stroje. Pro obce je tato podpora ideální pro obnovu vozového parku – automobilů pro sociální služby, traktorů, sekaček, čisticích strojů a další komunální techniky.

„Na dotačním trhu v roce 2022 neočekáváme žádné změny oproti plánům i přes složitou geopolitickou situaci. Pro nás zůstává zásadní pomoc obcím i institucím s kvalitním využitím dotací a grantů. Doufáme, že s naším blížícím se předsednictvím EU bude na evropské peníze a možnosti je získat pro české podniky a instituce upřeno více pozornosti,” vysvětluje strategii skupiny Richard Budzák, zástupce ředitele pro státní správu.  

Více o RPA:

V oblasti dotačního poradenství agentura čerpá z dotací vypsaných Národním plánem obnovy, Modernizačním fondem, operačními programy strukturálních fondů EU, Komplementárními programy EU, granty Technologické agentury ČR, Norskými fondy a dalšími evropskými, národními i krajskými programy podpory. V rámci projekční činnosti agentura vypracuje kompletní projektovou stavební dokumentaci v oboru pozemních staveb, včetně autorských dozorů, studií, ekonomických rozborů a rozpočtů. Rovněž posuzuje energetickou náročnost provozu organizací, navrhuje opatření ke snížení spotřeby energie a uhlíkové stopy, a to včetně možnosti využití dotačních zdrojů k financování těchto investic. ESG poradenství jsou společensky ohleduplné a udržitelné investice, kde se zaměřuje na ekonomickou návratnost a na pozitivní dopad v oblasti životního prostředí, společnosti a řízení podniku. Skupina RPA rovněž organizuje výběrová řízení

Kontakt pro média: Mgr. Almíra Pitronová, +420 606 333 990, media@rpa.cz

Napište nám nebo zavolejte!

Chcete konzultovat svůj projekt? Zanechte nám zprávu a my se vám ozveme zpět. Pokud raději voláte, použijte telefon +420 737 623 164 nebo nám napište na rpa@rpa.cz.

Nejnovější aktuality